PREČO NIČ NEPREKONÁ GRIT ?

Špecialistka na to najefektívnejšie cvičenie, lekárka Jinger Gottschall je súčasťou talentovaného tímu, ktorý sa venuje komplexnému testovaniu a zlepšovaniu LES MILLS GRIT tréningov a to každé tri mesiace. Porozprávali sme sa s ňou o tom, čo všetko je za tým, aby sme vedeli prinášať tie najlepšie HIIT (tréningy s vysokou intenzitou) tréningy na svete.


 Začnime od základov. Ako by ste z vedeckého hľadiska vysvetlili čo je to HIIT?

  High-Intensity Interval Training (HIIT), teda vysoko intenzívny tréning sa definuje ako cvičenie, ktoré zvýši vašu tepovú frekvenciu nad hranicu 85% počas dvoch tretín celej dĺžky tréningu. Dĺžka tréningu je zvyčajne 30 minút a je to aj maximum času, ako dlho dokáže človek tento tréning kvalitne vykonávať. 

 

 

Takže, mnoho cvičení je definovaných ako HIIT ale z vedeckého hľadiska nespĺňajú definíciu HIIT-u. Ako si vieme byť istí, že určité tréningy nám skutočne prinesú efekt HIIT tréningu? 

Celé je to v špecifických pohyboch a ako sú tieto pohyby štruktúrované, čiže to je presne to, kedy do toho vstupuje testovanie. Výnimočnosťou LES MILLS GRIT tréningov je v tom, že sú testované a prepracované, takže si môžete byť istí, že kombinácia a trvanie jednotlivých cvikov vám prinesú výsledky, aké očakávate.  

Mohli by ste vysvetliť niečo viac o tom, čo všetko je za testovaním každej novej choreografie LES MILLS GRIT-u ?

Nové choreografie LES MILLS GRIT-u vytvárame každé tri mesiace. Les Mills Jnr, Corey Baird a Erin Maw sú súčasťou kreatívneho tímu, vyberú hudbu pre každý kvartál a následne mi to pošlú na testovanie. 

V prvom rade si tréningy spolu s tromi až štyrmi LES MILLS GRIT expertami vyskúšame. Toto sú ľudia, ktorí sa LES MILLS GRITU venujú niečo vyše päť rokov. Po týchto počiatočných tréningoch som bližšie oboznámená so samotným tréningom a ako ho učiť, takže následne si každý formát individuálne vyskúšam so skupinou 20-40 ľudí vo veku od 20 do 55 rokov a ich rôznych schopnostiach. Počas týchto tréningov zbieram dáta o ich tepe aby som následne vedela vypočítať akú výkonnosť má každý individuálny človek počas rôznych fáz tréningu. Najmä však počas 85-100% max fázy.

Tieto dáta zdieľam s Bryceom Hastingsom, vedúcim výskumu v LES MILLS, ktorý výsledky vyhodnocuje. Následne spoločne s kreatívnym tímom tréning upravujeme tak, aby sme zabezpečili a viedli tepovú frekvenciu do maximálnej fázy tréningu na optimálne dlhý čas. 

Ak sa v tréningu nachádza aj nejaký nový cvik, ktorý v sebe nesie potencionálne riziko, vykonávam aj testy na reakčné sily na zemi aby som sa uistila, že opakované pohyby sú bezpečné pre kĺby. Testy intenzity sa vykonávajú v mojom vlastnom fitness štúdiu FITOLOGY a silové testy na univerzite Penn State. 

Ak nedokážete dosiahnuť tú správnu intenzitu, ako si viete upraviť tréning tak, aby ste tieto maximá dosahovali?

Väčšinou sa stane, že nejaký cvik modifikujeme alebo úplne zmeníme, ale môžeme taktiež prispôsobiť čas intervalu alebo zmeniť poradie pesničiek. Počas posledných šiestich rokov sme sa veľmi veľa naučili o tom, ako vytvoriť ten ultimátny 30-minútový HIIT tréning! Tak napríklad, teraz už vieme, že dlhšie trvajúce intervaly na začiatku každej časti sú kľúčom a taktiež je ideálne mať špecifický pomer cvikov na hornú a dolnú polovicu tela. 

Je toto to, čo LES MILLS GRIT odlišuje od ostatných cvičení?

Nie som si vedomá toho, že by iný HIIT program kládol až taký dôraz na testovanie každého tréningu čo sa intenzity a bezpečnosti týka. Vyžaduje sa extra tak časová ako aj finančná investícia, ktorú mnoho spoločností nie je ochotných urobiť.  Ak si k tomu pridáte aj fakt, že LES MILLS GRIT tréneri sú veľmi podrobne školení a sú im poskytované všetky nástroje nato, aby boli tréningy bezpečné a efektívne. To vám dáva skutočné presvedčenie, že váš tréning je bezpečný a efektívny zároveň.  

Urobili ste niekoľko štúdií, ktoré dokazujú, ako rapídne LES MILLS GRIT dokáže vybudovať kondičku, ale podľa vášho najnovšieho výskumu existuje horný limit, koľko HIIT tréningu by mali ľudia robiť. Povedzte nám o tom viac. 

Nanešťastie aj veľa dobrého škodí. HIIT tréning, nad 90 percent max, by mal tvoriť iba od 4 do 9 percent vášho totálneho tréningového času. Takže ak trénujete šesť hodín do týždňa, tak 20-30 minút HIIT, alebo jeden LES MILLS GRIT tréning je ideálny. Toto množstvo HIIT maximalizuje vašu kondičku bez toho, aby spôsobil nepríjemné zranenie. V skratke teda, jeden až dva LES MILLS GRIT tréningy týždenne v nie dvoch po sebe nasledujúcich dňoch sú najlepšie. 

 

Čo je zlé na tom, cvičiť LES MILLS GRIT denne?

Cvičiť v takejto intenzite v niekoľkých po sebe nasledujúcich dňoch nedovoľuje vášmu telu dostatočné množstvo času potrebné na regeneráciu a teda ani profitovať z vášho HIIT tréningu. HIIT produkuje stresovú odpoveď, ktorá ak je príliš často opakovaná, môže viesť k únave, bolesti kĺbov a náladovosť. Ale vďaka správnemu množstvu HIIT= teda jeden až dva krát týždenne môže táto stresová odpoveď naopak pomáhať kontrolovať hladinu cukru v krvi, regulovať metabolizmus, znižovať zápalové procesy a zlepšiť silu. 

Takže, čo mám robiť ak necvičím LES MILLS GRIT?

Kardio s nižšou intenzitou a silové tréningy, ktoré poskytujú kardiovaskulárne a silové výhody pre svalstvo. Každý program Les Mills je ideálny ako prevencia pred zraneniami tak na svalovej ako aj kĺbovej úrovni. 

 

 

 

 

 

Zisti viac o cvičení GRIT:

www.addictionclub.sk/cvicenia/grit

Veronika

Viac o nás »

 

Najnovšie články Novinky, zaujímavosti, zo života

02Oct

Jesenný reštart 2

Opäť spojíme sily, za zdravšie a krajšie ,,ja” ! Začíname už 17. októbra pre veľký záujem:) Aké plány máš ešte na tent...

Čítať viac
28Sep

Zumba pre detičky

ZUMBA kids je zábavné cvičenie vychádzajúce z princípov ZUMBA Fitness.   S úžasnou inštruktorkou Evičkou zažijú detičky pri cvi...

Čítať viac
13Sep

SUPER SOBOTA #12 - NOVÉ CHOREO, NOVÉ VÝZVY

SUPER SOBOTA #12   NOVÉ CHOREO, NOVÉ VÝZVY   Je to ďalšie pokračovanie skvelej soboty, kde si budeš môcť ako prvý zacviči?...

Čítať viac
12Aug

JESENNÝ REŠTART SO SAŠKOU V ADDICTION CLUBE

  Zmena - Od 10. septembra spojíme sily, ideme spolu bojovať za zdravšie a krajšie ,,ja” !  Aké plány máš ešte na tento ro...

Čítať viac